• مناطق گردشگری

  جستجو بر اساس
  غار قزلق
  توضیحات :
   

    با توجه به موقعيت كوهستاني شهرستان درگز كه رشته كو‌هايي از سه طرف آنرا احاطه نموده شگفتي‌ها و پديده‌هاي طبيعي در اين كوه‌ها وجود دارد كه امروزه مورد استقبال گردشگران اكوتوريسم و كوهنوردان قرار گرفته است. كه از مهم‌ترين نمونه هاي آن در شهرستان درگز مي‌توان به غار قزلق (3 كيلومتري روستاي قزلق– بخش چاپشلو) و غار قره نهه در كوه‌هاي زرين كوه هم مرز با كشور تركمنستان اشاره نمود. غار قزلق يا اشكفت ديو يكي از زيستگاه‌هاي بشري در دوره نوسنگي بوده كه بطول 100 متر و ارتفاع متوسط آن 4 متر مي باشد.

   
  آبشار گرنی
  توضیحات :
     این آبشار زیبا با ارتفاع 20 متر در 3 كيلومتري روستاي دربندي عليا (بخش چاپشلو– دهستان ميانكوه) واقع شده است اين آبشار سرچشمه رودخانه گرني (بارسو) است كه در مسير رودخانه و مجاور آبشار گرني استخرهاي پرورش ماهي قزل‌آلا ايجاد شده كه گردشگران با حضور در كنار آبشار از گرفتن ماهي لذت مي برند. اين مكان هر ساله بخصوص در ايام نوروز و روز سيزدهم نوروز پذيراي گردشگراني زيادي از شهرستان‌هاي قوچان، فاروج و درگز مي باشد.

   تصاویر

  تفرجگاه رودخانه زنگلانلو
  توضیحات :

     اين رودخانه اسطوره‌اي كه از آن بنام بارسو (پارس سو) هم ياد مي شود از شيرين‌ترين و پرآب‌ترين رودخانه‌هاي دائمي شهرستان درگز است كه از رشته كوه‌هاي هزار مسجد و كماس سرچشمه مي گيرد و پس از 60كيلومتر طي طريق وارد خاك تركمنستان مي گيرد. در اطراف اين رودخانه كشتزارهاي متنوع پنبه و جاليزي و درختان گردو سربرافشته و شگفتی‌های بی بدیل كوهستان هزارمسجد خودنمايي مي كنند و پوشش گياهي متنوع با انواع گیاهان معطر و داروئي جلوه خاص دیگری به این منطقه داده است و این همان منطقه ایست که از آن بعنوان صفحه عارفان یا "هزار مسجد" یاد می شود که عرفای بزرگی را در دامنه خود به معراج نزدیک‌تر نموده است که زادگاه یکی از مفاخر شهرستان درگز یعنی جعفرقلی زنگلی شاعر و عارف کرمانج شمال خراسان می باشد. در سال‌هاي اخير با هدایت آب این رودخانه و ایجاد سد ابيورد اراضی بیشتری از دشت چاپشلو زیر کشت آبی رفته و یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری شهرستان در آینده بشمار می آید.

  آبگرم امام قنبر روستای داغدار
  توضیحات :
    در 18 کیلومتری جنوب شهر درگز و در فاصله 4 کیلومتری از روستای داغدار بخش چاپشلوی شهرستان درگز تفرجگاه آبگرمی وجود دارد که همه ساله پذیرای علاقمندان به طبیعت می باشد. وجود آبگرم که از چشمه‌های کوه‌های الله اکبر می جوشد به همراه درختان چنار چند ساله و برخی گیاهان دارویی در یک دره نسبتا باریک مکان تفریحی زیبایی را بوجود آورده است.

   تصاویر 

  تفرجگاه آبگرم الله اکبر
  توضیحات :

    در دامنه كوهپايه‌هاي الله اكبر در 20 كيلومتري جنوب شهر درگز نهری با آب گرم  معدني از دل صخره‌ها مي جوشد كه علاوه بر تعادل آب و هواي، باعث پوشش گياهي و جنگلي متنوعي گرديد است. كه در اكثر فصول سال اهالي شهر درگز ساعاتي را در كنار نهر آن و جاذبه‌هاي طبيعي آن سپري مي كنند اين منطقه جزء طرح‌هاي گردشگري شهرستان است كه در آينده بتوان با تاسيس مجتمع آبگرم از خاصيت آب درماني آن استفاده‌هاي لازم را برد.

  شیلگان دره
  توضیحات :

    یکی از مکان‌های تفریحی و فصلی درگزی‌ها دره شیلگان (و تپه ماهورهای اطراف آن) می باشد که با شروع بهار تا اواخر اردیبهشت این منطقه قبای از چمن سبز بر تن می کند و گل‌های شقایق همچون قالی‌های هفت رنگ این دره را رنگارنگ می نمائید و زیبایی‌های خالق یکتا عینا تجسم می شود به خاطر این جذبه و مفرح بودن آنست که هر ساله خانواده‌ها بسیاری مراسم سیزده بدر و کشتی باچوخه را در این دره برگزار می نمایند.

   تصاویر

  دره دربندي
  توضیحات :

    اين دره در موازات رشته كوه كماس و اترك بطول 30 كيلومتر در جنوب شهر درگز به فاصله 60 كيلومتري آن قرار گرفته است. اين منطقه جزء ييلاقات شهرستان و محل اسكان تيره‌هاي مختلف عشايري محسوب مي شود و از آب و هواي كوهستاني برخودار است و مهم‌ترين ذخيرگاه درختان ارس خراسان رضوي و گیاهان داروئی مانند قرقات و تمشک کوهی، زیره و ... مي باشد. دره دربندی رشخوار مشجر و مصفا با قلل مرتفع و چشم‌اندازهاي بي‌نظير هر ساله مورد استقبال كوهنوردان و علاقمندان به طبيعت قرار مي گيرد. در طول کوچ زنان ایل به تولیدات صنایع دستی مشغولند. 

  زو (دره) درونگر
  توضیحات :

    این دره از مناطق معتدل آب و هوای شهرستان است به برکت رودخانه درونگر که از کوه‌های شارک و آسلمه سرچشمه می گیرد بطول 120 کیلومتر طی مسیر وارد خاک ترکمنستان و دشت قره‌قوم می شود. در بستر این روخانه تمدن‌ها و زیستگاه‌های معروفی پدید امدند که مهم‌ترین آنها یاریم تپه و روستای تاریخی پالکانلو می باشد. این دره یکی از مهم‌ترین مناطق کشت برنج در شمال خراسان می باشد که به برنج درونگر معرف است. مزار زیبای شالی به‌همراه روستاهای زیبایی چون سنگ سوراخ، محمد تقی‌بیک و... به زیبایی این دره طراوت خاصی بخشیده است. در ابتدای این دره زیارتگاه مشهور علی بلاغ است که به اعتقاد اهالی محل گذر علی بن موسی الرضا(ع) می باشد.     

  تصاویر

  پارک ملی تندوره
  توضیحات :

    اين پارك در 30 كيلومتري جنوب غربي درگز واقع شده و به سبب داشتن گونه‌هاي نادر گياهي و جانوري و مناظر بي‌نظير طبيعي جزء زيستگاهي منحصر به فرد جغرافياي از اعتبار بين‌المللي ويژه‌اي برخوردار است. پوشش گياهي پارك تندوره از انواع علفي، بوته‌اي، درختان و درختچه‌ها تشكيل شده است. تندوره محل زندگي سه نژاد از قوچ و ميش‌هاي اوريال مي باشد. از مهم‌ترين گونه‌هاي جانوري پارك تندوره مي‌توان از كل وبز، پلنگ، گراز و گرگ... نام برد وسعت اين پارك حدود 37800 هكتار مي باشد. منطقه چهلمير كه يكي از دره‌های پارك ملي تندوره است به لحاظ ايجاد زير ساخت‌هاي گردشگري آماده شده و همه ساله پذيراي حدود يكصد هزار نفرار گردشگران و مسافران مي باشد. در داخل این پارک به همت اداره محترم محیط زیست موزه ای از تاکسیدرمی حیات وحش تاسیس شده است که بازدیدکنندگان خاص خود را دارد.

  تصاویر 

  گردنه تیوان
  توضیحات :

    بر بلندای کوه های هزارمسجد و در بلندترین نقطه از مسیر 140 کیلومتری جاده درگز به قوچان تفرجگاه خوش آب و هوایی وجود دارد که مسافرینی که از این مسیر نسبتا طولانی عبور می کنند با توقف در این منطقه خوش آب و هوا و استراحت از هوای بسیار پاک گردنه تیوان و طبیعت منحصربفرد آن که معمولا با حضور حیوانات پارک ملی تندوره در اطراف جاده همراه است، خستگی را از تن بیرون می کنند.


  صفحه قبلی  نمایش صفحه   از 1 صفحه بعدی
سایر شهرستان ها
ورود به پنل
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق